fbpx

izolacja pozioma kremem iniekcyjnym w murze z bloczka betonowego

Wracam do tematu wykonywania izolacji poziomych w murach. Poprzedni artykuł o tematyce wzajemnej współpracy izolacji pionwej i poziomej cieszy się niesłabnącą popularnością. Przepona to bardzo często wykonywany rodzaj iniekcji ciśnieniowej i iniekcji bezciśnieniowej. Wszędzie tam, gdzie ściany to mury pojawia się konieczność zabezpieczenia konstrukcji przed podciąganiem kapilarnym wilgoci. W dokumentacji przetargowej taka naprawa opisywana jest jako iniekcja ścian istniejących. Jak się okazuje, sprawa nie dotyczy wyłącznie wilgoci w murach domów jednorodzinnych. Bardzo często ściany działowe z bloczków betonowych w garażach podziemnych stoją bezpośrednio na płycie fundamentowej i są dosłownie zanurzone w wodzie. A skutkiem działania tej wody są zacieki na ścianach, zniszczony tynk, zasolenia i wykwity. W skrajnych przypadkach korozja biologiczna i porost glonów. 

W tym artykule przeanalizuję możliwe i znane światu techniki prowadzące do wykonania izolacji poziomej murów. Powiemy sobie, którą technologię lepiej zastosować i kiedy. Skupimy się na wykonaniu izolacji przy pomocy kremu iniekcyjnego, bo taki jest temat tego artykułu. Ustalimy kiedy najlepiej jest użyć właśnie kremu iniekcyjnego i dlaczego. Mam wrażenie, że to jedyna technologia, która może być wykonana przez każdego, bez konieczności posiadania 100 lat doświadczenia w budownictwie. I przy wykorzystaniu naprawdę podstawowych narzędzi, co jest równie istotne. 

 

Technologie wykonania izolacji poziomej 

Izolacja pozioma budynku to zatrzymanie procesu podciągania kapilarnego wilgoci w strukturze muru.  Znamy kilka metod wykonywania izolacji poziomych ścian i w tym miejscu warto przytoczyć te najpopularniejsze. 
- W XX wieku najczęściej stosowano papę. Zapis w projektach wyglądał mniej więcej tak: 2x papa na lepiku. I generalnie rzecz biorąc wszędzie tam gdzie izolacja pozioma z papy została wykonana na odpowiednim poziomie względem poziomu terenu z jednej strony ściany i względem poziomu posadzki z drugiej strony ściany, to wszystko było całkiem OK. 
 
- Do naprawy izolacji poziomej, jej wykonania lub odtworzenia wbija się blachy w przecięcie ścian fundamentowych. Jest to proces dość uciążliwy, trudny do przeprowadzenia, kosztowny i bardzo ingerujący w konstrukcję. Nie ma szans wykonać go na własną rękę, sprzęt kosztuje majątek a doświadczenie i umiejętności wykonawców są bezcenne. Jest to technologia skuteczna, ale jak można sobie wyobrazić okupiona ogromem pracy. 
 
- Odbudowa izolacji poziomej w technologii iniekcji ciśnieniowej odbywać się może w kilku różnych wersjach przy użyciu zróżnicowanych materiałów iniekcyjnych. Oto lista grup produktowych i krótki opis każdej z nich:
 • Akryl czyli popularne żele akrylowe. Tu najczęściej te o najniższej lepkości i długim czasie reakcji, w których jednym ze składników jest woda. W innym miejscu opisywałem kilkanaście rodzajów żeli akrylowych najczęściej używanych na polskim rynku iniekcyjnym. 
 • Krzemiany. Ich zadaniem jest wytworzenie wewnątrz kapilar kryształów, a tym samym uniemożliwienie podciągania wilgoci. Materiały te podawane mogą być w technologiach ciśnieniowych i bezciśnieniowych czyli tzw iniekcja grawitacyjna. 
 • Krem do iniekcji - czyli główny temat niniejszego artykułu. Podawane w technologii ciśnieniowej lub bezciśnieniowej jeśli przyjąć, że wyciskanie ich z tubki lub kiełbaski 600 ml przy użyciu aplikatora do kitów elastycznych odbywa się bez ciśnienia. Na rynku dostępne są specjalne aplikatory do kremów iniekcyjnych. Możlie jest również podawanie ich przy użyciu pompy membranowej - szczególnie przydatne przy większych realizacjach. 

Sprzęt do wykonywania izolacji poziomej 

Krem iniekcyjny SikaMur-InjectoCream-100

Krem iniekcyjny SikaMur-InjectoCream-100 w 600ml kiełbaskach w opakowaniu razem z wężykiem i końcówkami do aplikatora

Szeregując ten rodzaj prac naprawczych pod względem miejsca podania materiału oczywistym jest, że krem do iniekcji aplikujemy do wnętrza konstrukcji. Z obserwacji rynku napraw konstrukcji wynika niezbicie, że ich popularność rośnie niemal w postępie geometrycznym. Przyczyną jest prostota aplikacji materiału. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii czyli jak działa iniekcja kremem iniekcyjnym. Czego wykonawca faktycznie potrzebuje do wykonania izolacji poziomej tego typu, a więc:

 • wiertarka udarowa 
 • wiertło do betonu o średnicy 12-14 mm o długości mniejszej o ok 4 cm od grubości muru 
 • krem iniekcyjny dostępny w tubce 300 ml,  kiełbasce 600 ml lub wiaderku 
 • kompresor z pistoletem do oczyszczenia otworu lub hydronetka
 • aplikator do wyciśnięcia kremu do wnętrza otworu 
 • zaprawa cementowa do zamknięcia otworu po aplikacji kremu 

Przepona z kremu iniekcyjnego

Mur z bloczka betonowego po iniekcji kremem do izolacji poziomych

Jak widać z powyższego, wykonawca nie potrzebuje wcale pompy iniekcyjnej, pakerów iniekcyjnych, kalamitek ani rozpuszczalnika do czyszczenia pompy. Nie potrzeba nawet instalować kubełków do iniekcji grawitacyjnej. Prostota wykonania poziomych otworów w rozstawie co ok 10 -12 cm, oczyszczenie sprężonym powietrzem i podanie kremu iniekcyjnego spowodowało, że wiele osób wykonuje tę pracę osobiście. Skoro jest tak łatwo, to na co trzeba zwrócić uwagę? 

Wykonanie izolacji poziomej kremem iniekcyjnym

Mamy do czynienia z wilgotnym murem z bloczka betonowego o szerokości zaledwie 24 cm. W taką konstrukcję w zasadzie nie ma możliwości wtłoczyć żadnego płynnego materiału iniekcyjnego poprzez pakery iniekcyjne. Dlaczego? Otóż nawet przy założeniu, że mur zostałby dobrze zamknięty (szczeliny pomiędzy bloczkami wypełnione zaprawą) to i tak płyn iniekcyjny podawany pod ciśnieniem wypływałby na wszystkie strony. Niewielka grubość muru, a co za tym idzie jego objętość, powoduje, że nie ma przestrzeni (objętości), w którą można podać materiał naprawczy. Zatem tradycyjna iniekcja w tej sytuacji odpada.

Rozwiązaniem jest aplikacja kremu iniekcyjnego. Zasada wyciskania do wnętrza poziomych, nieprzelotowych otworów materiału naprawczego jest całkiem prosta. Dzięki temu, że krem iniekcyjny do wykonywania poziomych przegród nie musi być sprężany, nie ma on tendencji do wypływania wszystkimi nieszczelnościami muru. W istocie jego kremowa konsystencja uniemożliwiałaby tradycyjną iniekcję - jest bowiem zbyt gęsty. Wyciskanie kremu z tradycyjnego aplikatora do mas elastycznych za pomocą krótkiego wężyka działa wyśmienicie. Otwory powinny być poziome i rozstawione od siebie w odległościach ok 10 -12 cm. 

Średnica, wiercenie i oczyszczenie otworów


A skoro już o średnicy mowa, to warto pamiętać, aby dobrać średnicę wiertła i otworu do wężyka, który znajdziemy w kartonie wraz z 10 sztukami kiełbasek po 600 ml każda. Średnica 12 mm będzie najbardziej wskazana ze względu na łatwiejsze odpowietrzanie przy wprowadzaniu kremu. 

Dla pewności warto wypłukać wszystkie otwory wodą z hydronetki. Zapewnia to prawidłowe oczyszczenie otworu oraz odpowiednią ilość wilgoci dla rozprzestrzeniania się substancji czynnych w murze.

Aplikacja i zamknięcie otworów 


Po wykonaniu aplikacji, czyli po prostu wypełnieniu wszystkich otworów kremem iniekcyjnym przy użyciu wyciskacza zamknąłem otwory materiałem na bazie cementu. Do tego celu użyłem zaprawy montażowej Lampocem, sprawdzi się w zasadzie każda zaprawa montażowa. Od tego momentu, krem iniekcyjny zaczyna swoje działanie polegające na rozprzestrzenianiu się w murze i budowie izolacji poziomej. 

Jak wspomniałem na początku artykułu, sama izolacja pozioma może nie wystarczyć. Wszak izolacja pozioma i pionowa muszą iść ze sobą w parze, a brak którejkolwiek sprawia, że całość układu nie utrzymuje swojej szczelności. 

Zalecenia z karty technicznej producentów kremu iniekcyjnego 

Karta techniczna kremów iniekcyjnych na bazie silanów i siloksanów większości producentów zwraca uwagę na maksymalny poziom wilgotności konstrukcji, do jakiej można stosować krem iniekcyjny. Wilgotność maksymalna wynosi 95%. Materiał ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem zwilżania konstrukcji, a przy tym nie rozpuszcza się w wodzie. Powoduje to, że wypycha wodę z porów materiału i zajmuje jej miejsce. Jednak do działania, potrzebuje wilgoci, stąd wniosek, że w zbyt suchych murach tą technologią nie uda się zbudować izolacji poziomej. Materiał ten nadaje się wyłącznie do zatrzymania podciągania kapilarnego wilgoci w konstrukcji muru. Nie zatrzyma on wody płynącej pod ciśnieniem ani spod ani zza konstrukcji przez jakiekolwiek pustki lub nieciągłości w konstrukcji. 

Najważniejsze zalety kremu iniekcyjnego 

 • szybkość aplikacji 
 • prostota aplikacji - nie potrzebny specjalistyczny sprzęt  
 • wiercenie w spoinach, a nie w cegle 
 • nie trzeba zamykać muru tymczasowym tynkiem, jak w przypadku iniekcji ciśnieniowej 
 • praktycznie zerowe straty na materiale naprawczym 
 • aplikacja w mur pełny i mur z pustkami powietrznymi 
 • możliwość wykonania przepony nawet na wąskich ściankach działowych

Krem iniekcyjny - produkty i producenci

W dniu 20 kwietnia 2018 roku wpisałem hasło „krem iniekcyjny” w wyszukiwarkę Google. Na 10 kolejnych podstronach z wynikami poszukiwania znalazłem 14 produktów - kremów iniekcyjnych do wykonywania izolacji poziomych. Opisy w kartach technicznych są bliźniaczo podobne i w zasadzie wszystko zawarłem już w powyższym tekście. Wszyscy producenci zamieścili pliki PDF z kartami technicznymi swoich produktów na stronie firmy. To ogromny plus, pamiętam bowiem, że nie znalazłem kilku kart technicznych żeli akrylowych przy okazji poszukiwań informacji do napisania tego artykułu. Nazwy materiałów, producentów i linki do ich stron zmieszczam w tabelce poniżej. 

Nazwa materiału Nazwa producenta Strona producenta lub dystrybutora Plik karty technicznej na stronie?
INTRASIT® IC 28OS  Hahne  visbud-projekt.pl  TAK
Dryzone® Suchy Mur Icopal  ICOPAL S.A. www.icopal.pl  TAK
 KÖSTER Crisin Cream KOESTER POLSKA Sp. z o.o. www.koester.pl  TAK
 Nisiva C  MC-Bauchemie sp. z o.o. www.mc-bauchemie.pl  TAK
Krem iniekcyjny IC  Quick-mix sp. z o.o. www.quick-mix.pl  TAK
 Kiesol C  Remmers Polska sp. z o.o. www.remmers.pl  TAK
weber.tec 946 Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. www.netweber.pl  TAK
 AQUAFIN-i 380  Schomburg Polska sp. z o.o. www.schomburg.pl  TAK
 Renowator 190  Sempre Farby sp. z o.o. www.semprefarby.pl  TAK
 SikaMur-InjectoCream-100  Sika Poland sp. z o.o. www.sika.pl  TAK
 Silten K  Silten Terbud sp. z o.o. sp. k. www.silten.eu TAK
 Bornit Injektionscreme Plus  Śląskie Kruszywa Naturalne sp. z o.o. www.bornit.com.pl TAK
 Monolith IK28 OS  VISBUD-Projekt sp. z o.o. www.visbud-projket.pl  TAK
 WEBAC 2130  Webac sp. z o.o. www.webac.pl  TAK

  

Moim zdaniem najważniejszą zaletą wszystkich wymienionych materiałów jest możliwość wykonania przepony nawet na bardzo wąskich ścianach działowych. iniekcja ciśnieniowa w przypadku muru poniżej 40 cm grubości jest nie możliwa do przeprowadzenia. Nie ma tam odpowiednio dużej miąższości (objętości muru) aby prawidłowo wprowadzić materiał iniekcyjny. Krem w takich sytuacjach jest niezastąpionym rozwiązaniem aby uzyskać suchy mur. Choć jego aplikacja niewiele ma wspólnego z prawdziwą iniekcją ciśnieniową .

Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mgr inż. Mateusz Furs  manager ds. iniekcji

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"